Woda - czy zawsze popłynie z kranu? - Centrum Nowa Górna Łódź
Galeria Handlowa
Poniedziałek - Sobota:
09:00 - 21:00
Niedziela handlowa:
10:00 - 19:00
Hipermarket Carrefour
Poniedziałek - Sobota:
06:00 - 22:00
Niedziela handlowa:
09:00 - 21:00

Centrum Nowa Górna

ul. Kolumny 6/36

93-610 Łódź

Autobusy:
71A
Przystanek:
Kolumny – Rzgowska
Autobusy:
62, 70, 93
Przystanek:
Paradna - Rzgowska
Autobusy:
56, 93, H
Przystanek:
Rzgowska - Paradna
Autobusy:
75A 75B
Przystanek:
Św. Wojciecha - Mieszczańska
Powrót

Woda – czy zawsze popłynie z kranu?

Sierpień 2022

Odkręcasz kran i… płynie woda. Dla wielu z nas to tak oczywista czynność, że nie zastanawiamy się nad tym, ani skąd ona płynie, ani tym bardziej nad tym, jakie mamy zasoby wody pitnej! Tymczasem w wakacje, kiedy słońce praży, zużywamy jej aż 4 razy więcej niż w pozostałych miesiącach.

 

W tej beztrosce często też zapominamy o pewnej ciemnej stronie urlopów, którą jest marnowanie wody! Zjawisko nadmiernej jej konsumpcji już zauważalne jest wśród turystów, którzy odwiedzają zwłaszcza kraje południowej Europy i północnej Afryki. Ocenia się, że na wakacjach statystyczny Europejczyk zużywa aż 400 litrów wody, podczas kiedy w domu około 150 litrów! To niemal 3 razy mniej!

 

Co potęguje zużycie? Przede wszystkim kilkukrotne w ciągu dnia branie pryszniców, a nawet kąpieli! Nie pomaga także częste pranie, zwłaszcza ręczników i ubrań. Zasoby tracimy także za sprawą basenów i kąpielisk, a nawet… zraszaczy, które mają nas ostudzić w upalny dzień. Globalna turystyka to dziś ogromne wyzwanie hydrologiczne.

 

I nie dajmy się zwieść, wbrew temu, co się nam wydaje, zasoby wody wcale nie są niewyczerpane. Wręcz przeciwnie, prognozy są alarmujące. Tym bardziej, że wzrasta zanieczyszczenie wód, postępują też zmiany klimatu prowadzące do suszy. To skłania do refleksji, szczególnie podczas codziennych czynności, w trakcie których zawsze warto oszczędzać wodę.

 

Chcesz wiedzieć więcej?